محل تبلیغات شما

مسئول یقه گیری رئیس جمهورکیست؟

حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری(نماینده قم ):وظیفه من به زیر کشیدن آقای رئیس جمهور است

ددادامه خواهیدخواند:ماجرای گم شدن ۱۸ میلیارد دلار در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی»چیست؟

رئیس کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به اینکه آیا برگه‌ای که شما روی بیانیه منتشرشده امروز در مجلس گذاشته بودید مبنی بر اجرای ماده ۶۰۶ قانون مجازات اسلامی، تهدید رئیس‌جمهور محسوب می‌شود یا نه، گفت: تهدید نیست اما اگر من زورم برسد یقه رئیس‌جمهور را می‌گیرم» تا ایشان را به اینجا بکشانم و دنبال این هستیم.

اجتماع بزرگ مردم یزد در استقبال از رئیس جمهوری اسلامی ایران

به گزارش اعتماد مجتبی ذوالنوری، نماینده قم و رئیس کمیسیون امنیت ملی و ت خارجی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، درخصوص هدفش از توزیع بیانیه علیه رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس، گفت: باید با مردم شفاف رفتار کرد، همین آقایی که اعلام می‌کند باید حرف مردم را شنید و از نقد استقبال می‌کنیم، رفتار خودش و دولتش متناقض است.

باید ادعای او و حرف‌هایشان را باورکرد یا عمل‌شان را؟ این ماجرا مصداق قسم حضرت عباس (ع) را باورکنیم یا دم خروس است! شعار مردم یزد مطالبات اقتصادی بود، فحش ندادند.

حمله نماینده قم به : وظیفه من به زیر کشیدن آقای رئیس جمهور است

آیا بیانیه شما مغایر با منافع ملی نیست؟

ذوالنوری: من وکیل‌المله هستم نه وکیل‌الدوله. وظیفه من این است که از مردم دفاع کنم تقابل یعنی چه؟ مردم گرسنه چطور باید از خودشان دفاع کنند؟

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

یا به من که رای دادند باید از آنها دفاع کنم و یا باید به آقای صدایشان را برسانم که دیروز زمانی‌که می‌گفتند حاشیه را رها کن بیکاری را دوا کن» گفت: همین عده قلیل را به اسلام دعوت می‌کنیم. یعنی چون گفتند بیکاری را دوا کن مسلمان نیستند بلکه کافر هستند.

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

اگر من این حرف‌ها را برای تسکین درد مردم نزنم چه بلایی بر سر کشور و مملکت می‌آید؟

ذوالنوری تصریح کرد: آنچه من نوشتم اصلا بیانیه نیست. آقای رئیس‌جمهور گفتند که ۱۸ میلیارد دلار گم و حیف و میل نشده و در حساب و کتاب هم مشکل پیدا کرد و گفت ۱۹ میلیارد! آنچه من نوشتم بیانیه نبود بلکه جهت اطلاع نمایندگان فرمایشات رهبری راجع به ۱۸ میلیارد دلار را که بر باد رفت منتشر کردم.

از سوی دیگر  حرف‌های دیروز آقای رئیس‌جمهور را آوردم که در خصوص ۱۸ میلیارد دلار چه گفته. صحبت‌های رئیس‌جمهور کاملاً در مقابل فرمایشات آقاست و حتی ایشان به کسانی که این حرف را زدند توهین کرده و گفته :کسانی که از اخلاق و ایمان سهمی ندارند می‌گویند ۱۸ میلیارد از بین رفته. اگر شما فارسی حالی‌تان است آیا حرف‌های رئیس‌جمهور مقابل آن حرف‌های مقام معظم رهبری نیست؟

این نماینده مجلس تاکید کرد: بنده اولین باری است که یک چیزی را چاپ می‌کنم. این متن را تهیه کردم و بردم که تکثیر کنند اما گفتند اگر بخواهد تکثیر شود باید یکی از اعضای هیات‌رئیسه دستور بدهد که تکثیر شود.

یوسف‌نژاد

متن را پیش آقای علی اصغر یوسف نژاد بردم و گفتم برای تکثیر شما باید امضا کنید، ایشان هم امضا کردند و چیزی هم به من نگفتند. در اینجا من پاسخگو نیستم.

او در پاسخ به اینکه آیا برگه‌ای که شما روی این بیانیه مبنی بر اجرای ماده ۶۰۶ قانون مجازات اسلام گذاشته بودید، تهدید رئیس‌جمهور محسوب می‌شود یا نه؟، گفت: تهدید نیست.

اما اگر من زورم برسد یقه رئیس‌جمهور را می‌گیرم تا اینجا ایشان را برسانم

و دنبال این هستیم. از آقای شکایت خواهیم کرد و از قوه قضاییه خواهیم خواست که بر اساس ماده ۶۰۶ ایشان را مجازات کند. قانون مجازات اسلامی برای پابرهنگان و آفتابه ان است؟

چرا رئیس‌جمهور کانون‌های فساد را تاکنون به دستگاههای ذی ربط معرفی نکرده است؟

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی

ذوالنوری در پاسخ به شائبه انتخاباتی بودن اقداماتش ادامه داد:

اگر کار من انتخاباتی است به نفع مردم یا به ضرر مردم است؟

اگر کار من حرف دل مردم است که مردم از کار من اعلام رضایت می‌کنند و من افتخار می‌کنم که رضایت مردم را جلب کنم.

می‌خواهد بگویند این کار پوپولیستی است یا انتخاباتی. اگر این کار خلاف منافع مردم است پس چرا انتخاباتی است؟

چون به ضرر من است. بنابراین در اینجا دچار پارادوکس» می‌شوید.

یک وقت حرف من را خلاف منافع ملی و مردم می‌دانید و یک وقت می‌گویید پوپولیستی است! چیزی که بر خلاف نظر مردم است می‌تواند پوپولیستی باشد یا ریزش رای دارد؟

تکلیف‌تان را با خودتان مشخص کنید.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و ت خارجی مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار اعتمادآنلاین مبنی بر اینکه وظیفه شما چیست؟ تاکید کرد: وظیفه من به زیر کشیدن آقای رئیس‌جمهور است.

۲۰ آبان ۱۳۹۸عصرایران +اصلاحات مدیریت سایت-پیراسته فر.

خبرگزاری فارس »بلافاصله واکنش نشان داد:

هیچ شخص حقیقی و حقوقی و هیچ رسانه‌‌ منتقد دولتی  هیچگاه مدعی گم شدن ۱۸میلیارد دلار» نشده است و این حرفی است که در دهان منتقدان می‌گذارد.

امروز گفته است:‌ یک عده از آدم هایی که بی اخلاق هستند در طول ماه‌های گذشته در برخی از رومه ها نوشتند که در این دولت در سال گذشته یعنی سال ۹۷ ، ۱۸ میلیارد دلار ارز گم شده است. من به رئیس بانک مرکزی دستور دادم تمام پول‌هایی که سال گذشته در شش ماه اول داده شده به هر نرخی بوده آنها را لیست کند و فهرست آن را اعلام کند البته چند روز پیش نامه اش را نوشته و من به بانک مرکزی می گویم این نامه را پخش کند تا مردم مطلع باشند.

می‌گویند ۱۸ میلیارد دلار سال گذشته گم شده است. یک آدم‌هایی که اخلاق و ایمان نمی شناسند و نه منافع ملی را بلدند؛ بانک مرکزی ما این آمار را منتشر کرده و برای اطلاع عموم از بانک مرکزی می‌خواهم این را اعلام کند.»

از توهین‌های رئیس جمهور که بگذریم، درباره این اظهارات چند نکته وجود دارد:

1- اولا هیچ شخص حقیقی و حقوقی و هیچ رسانه‌‌ منتقد دولتی در این مدت هیچگاه مدعی "گم شدن" میلیارد دلار نشده است و این حرفی است که در دهان منتقدان می‌گذارد. همه نقد‌ها بر سر هدر دادن ۱۸ میلیارد دلار از منابع ارزی کشور است و اینکه چه کسانی این ۱۸ میلیارد دلار را دریافت کرده‌اند و آن مبالغ کلان صرف چه اموری شده است، مساله دوم است که باید به آن پاسخ داده شود.

2- میلیارد دلار، میزان ارز مداخله‌ای توزیع شده در بازار آزاد توسط بانک مرکزی در سال 96، با هدف کنترل قیمت‌ها بوده است. بانک مرکزی برای کنترل قیمت ارز، به دستور رئیس جمهور، میزان تزریق ارز در بازار آزاد را برای کنترل قیمت ارز به‌شدت افزایش داد. براساس آمار بانک مرکزی، مجموع ارز مداخله‌ای تزریق شده توسط بانک مرکزی در بازار در سال 96 بیش از میلیارد دلار بوده است که بخشی از آن هم پیش از انتخابات و برای اهداف انتخاباتی انجام شده است.

3- ارز 4200 تومانی هیچ ارتباطی به میلیارد دلار ارز مداخله‌ای تزریق شده در سال 96 ندارد. ماجرای بر باد دادن میلیارد دلار کاملا بی‌ارتباط با ارز 4200 تومانی و سال 97 است. فاجعه میلیارد دلاری در سال 96 رخ داده است و نه سال 97. موضوع سال 96 بر باد دادن ذخایر با ارزش ارزی کشور است و موضوع سال 97 توزیع رانت در تخصیص ارز 4200 تومانی و مبالغ این دو نیز با هم متفاوت است.

4- همانطور که اشاره شد هدف از تزریق ارز مداخله‌ای در سال 96 که در مجموع میلیارد دلار شد، کنترل قیمت‌ها در بازار آزاد بود. عمده ارز تزریق شده توسط بانک مرکزی به بازار آزاد به جیب دلالان و واسطه‌گران و در خوشبینانه‌ترین حالت بخشی از آن به عده اندکی از افراد نگران از کاهش ارزش پول ملی رسید. 

5-  استفاده از عبارت بر باد دادن میلیارد دلار، چند علت دارد. اول، به وجود آمدن فاصله بین نرخ ارز آزاد و نرخ ارز مداخله‌ای بانک مرکزی موجب ایجاد رانت و سودهای کلان برای عده‌ای خاص شد. دوم، تزریق میلیارد دلار ارز مداخله‌ای در سال 96 نتوانست از روند رو به رشد نرخ ارز جلوگیری کند. سوم، این اقدام موجب کاهش شدید ذخایر ارزی بانک مرکزی شد به‌طوری که در فروردین ماه 97 موجودی نقد ذخایر ارزی بانک مرکزی به صفر نزدیک شده بود.

6- ارز 4200 تومانی در سال 97 و پس از تصمیم جلسه محرمانه 20 فروردین آن سال متولد شد که اجرای‌ آن تبعات و مشکلات خاص خودش را داشت. درست است که ارز 4200 تومانی رانت شدیدی را نصیب واردکنندگان کرد اما ارز 4200 تومانی برای واردات و خدمات اختصاص یافت، نه برای تزریق به جیب دلالان بازار ارز.

7- انتقاد منتقدان - که بسیاری از آنها قبلا در زمره حامیان تند و آتشین وی بوده‌اند- به تخصیص ارز 4200 تومانی به همه مصارف در واقع انتقاد به توزیع رانت در میان واردکنندگان است چنانکه این رانت حتی در واردات کالاهای اساسی مانند گوشت هم خودنمایی کرده و به تازگی مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام که مسئول واردات گوشت بوده است توسط قوه قضائیه بازداشت شده است.  با این حال امروز برای دومین بار دو موضوع کاملا متفاوت بر باد دادن میلیارد دلار در سال 96 و تخصیص ارز 4200 تومانی در سال 97 را با هم تلفیق کرد و  بار دیگر در روز روشن به مردم پاسخی خلاف واقع داد.

8-باید از دستور رئیس جمهور به بانک مرکزی برای انتشار گزارش سرنوشت میلیارد دلار ارز مداخله‌ای تزریق شده در سال 96،  بسیار استقبال کرد. و باید امیدوار بود که بانک مرکزی آن قدر استقلال داشته باشد که گزارشی خلاف واقع به مردم ندهد./پایان فارس.

حسین شریعتمداری»کیهان. در واکنش به سخنان روز گذشته » ۲۰ آبان ۱۳۹۸نوشت:

مگر کسی ادعا کرده که دلارها گم شده است؟!

دیروز آقای رئیس‌جمهور محترم کشورمان در اجتماع مردم یزد به گلایه و اعتراض گفتند: یک عده آدم بداخلاق و بی‌ایمان در رومه‌ها نوشتند این دولت با ارز ۴۲۰۰ تومانی ۱۸میلیارد دلار را بر باد داد؛ بدانید در این دولت یک دلار گم نخواهد شد»! گزارش خبری تحلیلی کیهان امروز را به سخنان آقای در یزد اختصاص داده‌ایم. این وجیزه به نکته‌ای در همین خصوص ولی از زاویه‌ای دیگر می‌پردازد. بخوانید!
۱- اشاره جناب به تیتر کیهان سه‌شنبه ۲۳ مهرماه ۹۸ است که در آن با ارائه چند سند، از بر‌باد رفتن ۱۸ میلیارد دلار ارز -آنهم در شرایط حساس کنونی- خبر داده بودیم. اهانت آقای که ما را بداخلاق»! و بی‌ایمان»! نامیده‌اند را نادیده گرفته و به حساب خوش اخلاقی‌ها و ایمان قوی ایشان می‌نویسیم! اما، برباد دادن ۱۸ میلیارد دلار‌، واقعیت تلخی است که انکار آن با هیچ توجیه و بهانه‌ای امکان‌پذیر نیست و تعجب‌آور است که آقای رئیس‌جمهور چگونه آن را انکار می‌کنند؟! انکار آقای رئیس‌جمهور در حالی است که علاوه‌ بر اسناد موجود، برخی از دولتمردان دست‌اندر‌کار نیز به آن اعتراف می‌کنند. به‌عنوان مثال آقای همتی‌، رئیس‌کل بانک مرکزی با صراحت گفت: من موافق دلار 4200 تومانی نیستم!» و آقای نوبخت‌، رئیس‌سازمان برنامه و بودجه نیز گفته بود: باید قبول کنیم که شیوه کنونی پرداخت ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی درست نیست و این منافع به دست مردم نمی‌رسد». آقای نوبخت در حالی تاکید می‌کند منافع ارز ۴۲۰۰ تومانی به‌دست مردم نمی‌رسد، که آقای گفته بود ۱۸ میلیارد دلار را به باد نداده‌ایم، به مردم داده‌ایم»!
گفتنی است، تعدادی از دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی اساسا هیچ کالایی وارد نکرده‌اند، شماری از آنها نیز به جای کالای اساسی، اجناس بُنجل و غیر‌ضروری وارد کرده‌اند، برخی نیز، کالایی را که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده بودند، در بازار آزاد و با محاسبه ارز غیر‌دولتی فروختند، که واردات گوشت یکی از آن نمونه‌هاست تا آنجا که رئیس‌ دادگاه خطاب به آنان گفت؛ از آن پیر‌زنی که در صف گوشت ایستاده بود خجالت نکشیدید که سهم او را غارت کردید؟!
۲- آقای می‌فرمایند؛ بدانید در این دولت یک دلار ‬‬‬هم گم نخواهد شد»! که باید گفت؛ مگر کسی ادعا کرده که دلارها گم شده است؟! سخن از برباد دادن ۱۸ میلیارد دلار در میان است و نه گُم شدن آن، زیرا همه می‌دانند این ۱۸ میلیارد دلاری که از کیسه بیت‌المال خارج شده، به جیب چه کسانی سرازیر شده است؟!
کاش رئیس‌جمهور محترم نیم‌نگاهی به اخبار مربوط به دادگاه‌های ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی می‌انداختند و نام برخی از متهمان دانه‌درشت را همراه با نسبت آنان به دولت از نظر می‌گذراندند و. بعد می‌فرمودند که در دولت ایشان حتی یک دلار هم گُم نمی‌شود!
۳- حمله دیروز آقای رئیس‌جمهور به قوه قضائیه و دادگاه‌های ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی دور از انتظار بود و باید از این قوه تشکر نیز می‌کردند، چرا که این روزها دستگاه قضایی با جدیت دنبال پیدا کردن دلارهایی است که ایشان مدعی است گُم نشده است! پرخاش آقای به دستگاه قضایی ممکن است خدای نخواسته این تلقی را پیش بکشد که نگرانی جناب رئیس‌جمهور از پیدا شدن دلارها‌ست و نه گم شدن آنها !/پایان مقاله شریعتمداری.

معاون قوه قضائیه معتقداستگُم شده»است.

معاون حقوقی رئیس قوه قضاییه : اگر دلارها در دولت گم نشده آنها را پس دهید.

انتقاد شدید معاون دستگاه قضا از رئیس‌جمهور: اگر دلارها گم نشده آنها را پس دهید!

حجت‌الاسلام محمد مصدق» : برخی دستگاه قضا را در هر شرایطی زیر سؤال می‌برند؛ مسؤولی در یکی از شهرستان‌ها می‌گوید،که در دولت یک دلار گم نشده است،مصدق گفت: خُب اگرگُم نشده، دلارها را بیاورید پس دهید، دلارها کجاست؟ شما بگویید دلارها کجا رفته است.

مصدق گفت:رئیس‌جمهور شان و منزلت و جایگاه جمهور را با سخنرانی اخیر خود پایین آورده است.

معاون حقوقی رئیس قوه قضاییه: می گویند سر مردم کلاه نمی‌رود» اما به نظر بنده سر مردم کلاه رفته؛ آنجا که به کسانی رأی داده‌اند! اگر راست می‌گویید، آنچه دارید به مردم بگویید، چرا مردم را گول می‌زنید.

معاون حقوقی دستگاه قضا در ادامه انتقادات خود به رئیس‌جمهور گفت: اگر در پرونده‌ای که منتسب به شماست، ناراحتید، چرا در جامعه تنش ایجاد می‌کنید؟

حجت‌الاسلام خاطرنشان کرد: اگر اجازه دهید۱۰ درصد پرونده‌های وابسته به شما را در سیما پخش کنند، مردم همه‌چیز را می‌فهمند.

تخلیص شده-سخنرانی حجت‌الاسلام محمد مصدق در همایش نقش مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه-شیراز۲۰ آبان ۱۳۹۸/خبرگزاری فارس-تخلیص شده.پایان/

این رابخوانید( هیچ شخص حقیقی و حقوقی و هیچ رسانه‌‌ منتقد دولتی  هیچگاه مدعی گم شدن ۱۸میلیارد دلار» نشده است و این حرفی است که در دهان منتقدان می‌گذارد،همه نقد‌ها بر سر هدر دادن ۱۸ میلیارد دلار از منابع ارزی کشور است)۲۰ آبان ۱۳۹۸خبرگزاری فارس

سخنرانی رئیس جمهور()در میدان امیر چخماق شهریزد-یکشنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۸

واما ماجرای گم شدن ۱۸ میلیارد دلار در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی»چیست؟

بانک مرکزی جزئیات اختصاص ۱۹.۳میلیارد دلار با نرخ بانکی (به ازاء هر دلار ۴۲۰۰۰ ریال) برای تامین ارز واردکنندگان در ۵ ماهه اول سال ۱۳۹۷ را اعلام کرد.

عبدالناصر همتی در واکنش به ماجرای گم شدن ۱۸ میلیارد دلار منابع ارزی کشور گفت: بخش عمده‌ای از ۱۸ میلیارد دلار ارز اختصاص یافته در سال ۹۷ به صورت کالا وارد شده است.

همتی گفت: اما در خصوص تعیین تکلیف ۱.۲ میلیارد دلار آن، موضوع برای پیگیری به تعزیرات ارجاع شده است.

رئیس جمهور روز گذشته در اجتماع مردم یزد در حسینیه امیر چخماقوحانی در بخشی از سخنانش گفته بود: یک عده از افرادی که کمی بداخلاق هستند در طول ماه های گذشته در برخی از رومه ها چنین نوشته اند که این دولت در سال ۹۷ و با ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۱۸ میلیارد دلار را به باد داده است در این راستا به رییس بانک مرکزی دستور دادم تا تمام پول هایی که در سال گذشته در ۶ ماه اول پرداخت کرده را فهرست و اعلام کند و در این زمینه اخیرا نامه آن را به من داده است و از ایشان خواستم که این نامه را منتشر کند.»

یک عده آدمی که نه اخلاق و نه ایمان دارند و نه با منافع ملی آشنا هستند چنین می گویند که پارسال ۱۸ میلیارد دلار گم شده است لذا بانک مرکزی امروز آمار مربوط به این موضوع را  منتشر کرد.»

خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش بانک مرکزی از این رقم، ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کالاهای اساسی و درمانی و پزشکی وارد شده است و تمام فهرست آن کاملا مشخص می باشد. ۱۲ میلیارد دلار هم کالاهای دیگری وارد شده که لیست همه آنها مشخص است به جز یک میلیارد دلار که اختلاف حساب وجود دارد و در این زمینه به تعزیرات اعلام شده که بررسی های لازم را انجام دهد.»

مردم بدانند در این دولت یک ریال یا یک دلار گم نخواهد شد و آن در دوران دیگری بود که میلیاردها دلار گم می شد و هنوز هم پیدا نشده است. بنابراین راه را اشتباه نروید.»/بااقتصاد(۲۰ آبان ۱۳۹۸) بنقل از مهر

ایرنان(۲۰ آبان ۱۳۹۸) می نویسد:برخی رسانه‌های منتقد دولت مدعی شده اند که در اوج جنگ اقتصادی در مجموع ۱۸ میلیارد دلار در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی از ذخایر کشور به باد رفته است». در این ارتباط، حجت الاسلام والمسلمین رئیس جمهوری در آخرین نشست خبری خود اعلام کرد که ۱۸ میلیارد دلار بر باد نرفته و به مردم داده شده است».

واکنش  به ماجرای مفقود شدن ۱۸ میلیارد دلار

در سخنرانی روز گذشته خود در جمع مردم یزد، یک بار دیگر به این موضوع اشاره کرد و گفت: یک عده از افرادی که کمی بداخلاق هستند در طول ماه های گذشته در برخی از رومه ها چنین نوشته اند که این دولت در سال ۹۷ و با ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۱۸ میلیارد دلار را به باد داده است در این راستا به رییس بانک مرکزی دستور دادم تا تمام پول هایی که در سال گذشته در ۶ ماه اول پرداخت کرده را فهرست و اعلام کند و در این زمینه اخیرا نامه آن را به من داده است و از ایشان خواستم که این نامه را منتشر کند.»

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، امروز (دوشنبه) بر اساس دستور رییس جمهوری درخصوص عملکرد تأمین ارز بابت واردات کالاهای مورد نیاز کشور و همچنین وضعیت رفع تعهدات ارزی واردکنندگان در ۵ ماهه اول سال ۱۳۹۷، گزارشی را ارایه کرد.

میزان ارز تأمین شده برای واردکنندگان توسط بانک‌های عامل بنا به ثبت سفارش‌های صورت گرفته توسط وزارتخانه‌های ”صنعت، معدن و تجارت، ”جهاد کشاورزی و ”بهداشت درمان و آموزش پزشکیدر دوره یادشده معادل ۱۹.۳میلیارد دلار با نرخ بانکی (به ازاء هر دلار ۴۲۰۰۰ ریال) بوده است.

از این مبلغ معادل ۱۷.۳میلیارد دلار از منابع بانک مرکزی به بانک‌های عامل فروخته شده و معادل ۲ میلیارد دلار از محل ارز حاصل از صادرات غیرنفتی تأمین شده است.

معادل ۷.۳ میلیارد دلار از تأمین ارز انجام شده توسط این بانک بابت واردات کالاهای اساسی، ضروری، دارو و تجهیزات پزشکی بوده است.

عمده اقلام تشکیل دهنده معادل ۷.۳ میلیارد دلار به شرح زیر است:

امار بانک جدول اول

سایر تأمین ارز صورت گرفته بابت واردات بخش‌های صنعتی کشور از قبیل مواد اولیه، تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز کشور بر مبنای ثبت سفارش‌های صورت گرفته توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در چهار قلم عمده به شرح زیر بوده است:

همچنین بابت مصارف درمانی، دانشجویی، مسافرتی و سایر مصارف خدماتی معادل ۱.۸۵۰ میلیارد دلار تأمین ارز انجام شده است.

وضعیت رفع تعهد ارزی واردکنندگان بر مبنای اسناد ارائه شده حاکی از ترخیص کالا از گمرک جمهوری اسلامی ایران و یا سایر اسناد مربوطه در سامانه رفع تعهد ارزی بانک مرکزی به شرح زیر بوده است:

آمار بانک جدول 2

به گزارش بانک مرکزی، معادل ۱۷.۸ میلیارد دلار، رفع تعهد صورت گرفته که بر مبنای اسناد ثبت شده در سامانه یادشده به معنای واردات کالا و انجام خدمات مربوط است.

معادل ۱.۲ میلیارد دلار پروندهای مربوط به واردکنندگان توسط بانک‌های عامل براساس ضوابط و مقررات، به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع شده که تحت رسیدگی آن سازمان قرار دارند.

بقیه نیز توسط بانک‌های عامل بنابر ضوابط، تحت پیگیری قرار دارند که درصورت احراز تخلف واردکنندگان، بنابر ضوابط و مقررات، بانک‌های عامل مکلفند مراتب را به سازمان تعزیرات حکومتی و درصورت نیاز به سایر مراجع ذی صلاح ارجاع دهند.

بانک مرکزی با عملیاتی کردن ویرایش جدید سامانه رفع تعهد ارزی کشور در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ در شبکه بانکی کشور، وضعیت رفع تعهد ارزی همه واردکنندگان را به صورت سیستمی کنترل و در صورتی که واردکننده‌ای در مهلت مقرر نسبت به ایفای تعهدات خود اقدام نکنند، تا زمان رفع تعهد ارزی خود، امکان اخذ مجوز تخصیص جهت واردات را نخواهد داشت.

سقوط "گلدان برسرزائرامام رضا"موجب شفایش شد

دیدگاه رئیسی"رئیس قوه قضا" درباره گرانی بنزین "مخالف یاموافق"؟

شفابراثر"سقوط"ازدرخت+شفاکلیسای سنت ژوزف مونترال-کبک

دلار ,میلیارد ,ارز ,مردم ,سال ,بانک ,میلیارد دلار ,بانک مرکزی ,۱۸ میلیارد ,در سال ,است که ,بانک مرکزی دستور ,دهان منتقدان می‌گذارد ,بابت واردات کالاهای ,سازمان تعزیرات حکومتی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها